Principy, z nichž vychází teorie učení jazyka Neo Professional RHR

Jazyk jako dovednost

Neo přistupuje k jazyku jako k dovednosti, ne znalosti, a podobně jako ostatní dovednosti je ho třeba často a opakovaně procvičovat.

 

Poslech a mluvení mají přednost

Rozvoj poslechu a mluvení by měl předcházet nácviku čtení a psaní. Stejně jako u mateřského jazyka, poslechové a ústní dovednosti podporují a usnadňují čtení a psaní.

 

Spirálovitě vystavěné kurikulum

Jazykové koncepty a vzory se opakují ve vícero lekcích, aby došlo k jejich dlouhodobému osvojení. V naší výukové teorii Rekurzivního hierarchického rozpoznávání (RHR) nejsou předkládány lineárně, ale spirálovitě. Nový jazyk se buduje na základech již známého jazyka a posiluje ho.

 

Selektivní paměť

Mozek se jazyk učí korekcí chyb oproti cíli. Učíme se porovnáváním cílové představy s reálným výsledkem. Selektivní paměť „uchovává” pouze to, co mozku nejvíce dává smysl nebo je nejblíže vzoru, a tím mu pomáhá činnost korigovat a zdokonalovat její provedení.

 

Rozpoznávání vzorů

Při výuce jazyka se mozek vždy snaží pochopit smysl. Využívá přitom jazykové vzory a neúplné vzory si automaticky doplňuje. Rozpoznávání vzorů probíhá ve fázích povědomost, rozpoznání, pochopení, osvojení a zautomatizování.

 

Časové napětí

Pro správný stupeň „časového napětí” je velmi důležité, aby každému studentovi byly předkládány jazykové koncepty a vzory na úrovni odpovídající jeho schopnostem. Příliš jednoduché učivo studenta nudí, příliš těžké frustruje. Přiměřené napětí mozek aktivuje a optimalizuje tvorbu nových nervových spojení.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.