Jak se efektivně učit slovní zásobu


Zapomínáte slovíčka cizího jazyka, který se momentálně učíte? Strávíte večer studiem nových slov a druhý den z nich znáte jen minimum? Rozumíte slovíčku, ale nechápete jeho význam ve větě? Existuje spoustu tipů a my pro Vás máme některé z nich.

 1. Slovíčka si opakujte ideálně denně, ale jen v malých dávkách.
 2. Když si nějaké slovíčko nemůžete zapamatovat, napište si jej a pravidelně se k němu vracejte. Dejte si je na pracovní stůl, kuchyňskou linku, na lednici....
 3. Můžete použít kartičkovou metodu - na jedné straně cizí slovo na druhé český význam. Ještě lepší je, pokud si napíšete celou frázi.
 4. Neučte se slovíčka izolovaně. Lépe si je zapamatujete v kontextu.
 5. Pokud jste začátečníci nebo mírně pokročilí, čtete si opakovaně nahlas několikrát celý článek. Pak se pokuste jej jednoduše převyprávět s použitím nových slovíček.
 6. Poslouchejte nahrávky. Využijte například cestu do práce, čas při vaření, úklidu, ....   
 7. Učte se slovíčka tematicky – barvy, zvířata, jídlo. Ideálně opět v kontextu. 
 8. Tvorba myšlenkové mapy - vytvořte si takový rodokmen slov, např Moje rodina - My family . Z něj vytvořte další paprsky jako bratr - brother, mother - matka
 9. Popisujte obrázky.
 10. Sledujte seriály, videa, filmy. Na YouTube najdete seriály k výuce angličtiny, němčiny nebo jiných cizích jazyků, která jsou i pro nižší jazykové úrovně.
 11. Zajímá vás např. sport, vaření nebo cestování? Najděte si webové stránky v cizím jazyce, které se vašemu tématu věnují.     
 12. Nová slovíčka aktivně používejte.

board game scrabble board games games words spelling 1454747 pxherecom

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.